Szolgáltatásaim
Munkavédelem
Kockázatértékelés
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 1998. január 1-jétől hatályos módosítása (54.§ (2) kimondja, hogy a munkáltató köteles minőségileg, illetve szükség esetén mennyiségileg értékelni a munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatokat. A kockázatértékelés egyszerűen fogalmazva egy átfogó átvilágítás, helyzetfelmérés annak megállapítására, hogy egy gazdálkodó szervezetnél milyen kockázatok fordulnak elő és ezek kikre jelentenek potenciális veszélyt illetve ezek elhárítása milyen sürgős és mennyire költséges beavatkozást igényel.
Segítek Önnek elkészíteni a kockázatértékelésüket. Célom az, hogy az Önök vállalkozása is azon szervezetek közé tartozzon, akik nem jogszabályi kényszerként, hanem céltudatosan tervezett, a cég, működési, irányítási politikájába beintegrált, költséghatékony eszköz létrehozásaként élik meg az EU csatlakozási folyamat jogharmonizációs következményeit.
Egyéni védőeszközök juttatása
A munkavédelmi törvény munkáltatói feladatként határozza meg, hogy a veszélyforrások ellen védelmet nyújtó egyéni védőeszközöket meg kell határozni, azokkal a munkavállalókat el kell látni, és használatukat meg kell követelni. A munkáltatónak kell biztosítani a védőeszközök rendeltetésszerű használhatóságát, védőképességét, a kielégítő higiénés állapotát, a szükséges tisztítását, karbantartását (javítását), pótlását. A szükséges védőeszközök típusát és mennyiségét annak alapján határozzuk meg, hogy egy adott munkakörön belül hány munkavállalót, milyen veszélyek fenyegetnek a munkavégzés során. A veszélyeztetettek számának, a veszélyek mértékének mibenlétének mérlegelését, illetve azok bekövetkezésének valószínűségét, az úgynevezett kockázatértékelésnek kell tartalmaznia.
Segítek Önnek az egyéni védőeszközök meghatározását a munkakörök alapján, illetve azok kiadásának dokumentálásában.
Munkaeszközök üzembe helyezése
Munkaeszközt üzembe helyezni, használni csak abban az esetben szabad, ha az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit kielégíti, továbbá mint termék rendelkezik megfelelősségi nyilatkozattal vagy megfelelősségi tanúsítvánnyal.
Segítek Önnek a munkavédelmi szempontból veszélyes gépeket üzembe helyezni, amelynek feltételeia villamos berendezés érintésvédelmének szabványossági felülvizsgálata. Ezeket az új villamos berendezés és/vagy új érintésvédelmi berendezés létesítésekor az üzemszerű használatbavétel előtt kell elvégezni.
Időszakos (munkavédelmi) biztonsági felülvizsgálat
Mvt. 23. § (1) A biztonságos műszaki állapot megőrzése érdekében időszakos biztonsági felülvizsgálat alá kell vonni a veszélyes technológiát és a veszélyes munkaeszközt, továbbá azt a munkaeszközt, amelynek felülvizsgálatát jogszabály, szabvány, vagy a rendeltetésszerű és biztonságos üzemeltetésre, használatra vonatkozó dokumentáció előírja. Az időszakos biztonsági felülvizsgálatot – kivéve a veszélyes technológia esetét – szakirányú képzettséggel és munkavédelmi szakképzettséggel rendelkező személy (munkabiztonsági szaktevékenység) vagy külön jogszabályban erre feljogosított személy, illetve erre akkreditált intézmény végezheti.
Az időszakos biztonsági felülvizsgálatot az üzemeltetőnek 5 évenként kell elvégeznie, ha jogszabály, szabvány vagy az üzemeltetési dokumentáció ennél gyakoribb felülvizsgálati időszakot nem ír elő. A felülvizsgálat eredményét a felülvizsgálatot végző személynek vagy szervezetnek vizsgálati jegyzőkönyvbe kell foglalnia és – ha a felülvizsgálatot nem az üzemeltető munkáltató végezte – annak egy példányát az üzemeltető munkáltató rendelkezésére kell bocsátania. Az üzemeltető munkáltató a felülvizsgálatot követő vizsgálatig köteles a vizsgálati jegyzőkönyvet megőrizni.
Orvosi alkalmassági vizsgálatok koordinálása
A munkáltató foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás igénybevételével tartozik gondoskodni a munkavállalók előzetes, időszakos, valamint soron kívüli, munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasságának vizsgálatáról, valamint-ha szükséges- a záró vizsgálatról. A foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás vagy szolgáltató igénybevétele minden esetben kötelező.
A munkavédelmi szaktevékenység keretén belül elvégzem az előzetes és ismétlődő munka-alkalmassági orvosi igazolások nyilvántartását
Munkabalesetek bejelentése, kivizsgálása
A munkáltató a munkabalesetek és foglalkozási megbetegedések bejelentése, kivizsgálása és nyilvántartása során a sérült (megbetegedett) következő személyes adatait rögzíti: név (ideértve a születési nevet is), anyja neve, társadalombiztosítási azonosító jele (taj-száma), születési hely és időpont, nem, állampolgárság, lakóhely (lakcím). A munkáltatónak a munkaképtelenséggel járó munkabalesetet haladéktalanul ki kell vizsgálnia, és a kivizsgálás eredményét munkabaleseti jegyzőkönyvben kell rögzítenie. A munkaképtelenséget nem eredményező munkabaleset körülményeit is tisztázni kell, és annak eredményét nyilvántartásba kell venni. A munkáltató köteles a súlyos munkabalesetet a baleseti helyszín szerint illetékes felügyeletnek [84. § (2) bekezdés] azonnal bejelenteni. A bejelentéssel, kivizsgálással és nyilvántartással kapcsolatos részletes előírásokat a munkabalesetek tekintetében e törvény és a munkaügyi miniszter rendelete, a foglalkozási megbetegedések tekintetében a népjóléti miniszter által kiadott rendelet határozza meg.
Munkavédelmi jogszabályok figyelemmel kisérése
Tudja Ön, hogy az 1998. MüM rendelet hogyan módosult és az mennyiben vonatkozik az Ön vállalkozására?
Tisztában van azzal, hogy mit takar a 2008. december 16-i úgynevezett CLP rendelet?
Nem?
Nem probléma. Önnek nem is kell ezeket a változásokat nyomon követnie, nem kell jogszabálygyűjteményt tartania az irodájában. Az az én dolgom. Figyelemmel kísérem a jogszabály módosításokat és amennyiben az Ön cége is érintett valamely területen, előre tájékoztatom és segítek abban, hogy vállalkozása maradéktalanul megfeleljen a hatósági elvárásoknak.
Szolgáltatásaim
Tűz és Munkavédelmi szabályzat készítés
Tűz és Munkavédelmi oktatás
Kockázatértékelés
Egyéni védőeszközök juttatása
Munkaeszközök üzembe helyezése
Időszakos (munkavédelmi) biztonsági felülvizsgálat
Orvosi alkalmassági vizsgálatok koordinálása
Munkabalesetek bejelentése, kivizsgálása
Munkavédelmi jogszabályok figyelemmel kisérése